V Praze, 05.11.2024 Česká asociace pro psychoterapii (ČAP) upozorňuje na nízkou dostupnost psychoterapie v Česku, přestože poptávka po ní stále roste. Aktuální průzkum potvrzuje, že psychoterapie je nejvíce poskytována v soukromém sektoru a jako součást sociálních služeb. V dostupnosti psychoterapie existují značné regionální rozdíly.
„Letošní výsledky průzkumu jasně ukazují potřebu legislativního ukotvení psychoterapie v Česku, nejlépe samostatným zákonem,“ říká Jiří Drahota, předseda České asociace pro psychoterapii. „Většina psychoterapeutických služeb je poskytována v soukromém sektoru a v sociálních službách, kde ale chybí prakticky jakákoli regulace a ochrana klientů. Naše asociace se snaží pomoci změně, která ale leží na bedrech státu.“
Nárůst poptávky a regionální nerovnováha
Česká asociace pro psychoterapii, největší profesní sdružení psychoterapeutů, provádí průzkum každé dva roky, přičemž letos se ho zúčastnilo 884 psychoterapeutů a psychoterapeutek z celé republiky. Až 79 % respondentů hlásí zvýšený zájem o své služby. Nejvíce psychoterapeutů působí v Praze a Jihomoravském kraji. Karlovarský kraj nebo kraj Vysočina naopak patří mezi regiony s výrazně nižší dostupností psychoterapie.
Dostupnost a financování psychoterapie
Psychoterapie hrazená z veřejného zdravotního pojištění je často provázena dlouhými čekacími lhůtami. Ve zdravotnictví pracuje pouze 11,6 % respondentů. V soukromých praxích jich působí 56 % a v sociálních službách 15,9 %. Průměrná cena individuálního sezení se pohybuje kolem 1 080 Kč, u párového pak 1 527 Kč. To je o 16 % více než v roce 2022. Uvedený nárůst lze srovnat s výší inflace, která v roce 2022 dosáhla více než 15 % a v roce 2023 překročila 10 %.
Nedostatečné kapacity ve zdravotnictví částečně pomáhají řešit preventivní programy většiny zdravotních pojišťoven, které poskytují příspěvky na psychoterapii čerpanou od ověřených odborníků z živnostenských praxí. Jen z členů ČAP je jich v těchto programech zapojeno více než 900.
Úzkosti nejvíce rozšířenou psychickou obtíží
Psychoterapeuti uvedli, že úzkosti zůstávají nejčastějším důvodem návštěv klientů napříč všemi věkovými skupinami. Mezi další četné problémy patří depresivní obtíže, ztráta smyslu a problémy se vztahy. U mladších klientů se častěji objevuje též sebepoškozování (u adolescentů) a nízké sebevědomí (u dětí do 14ti let).
Včasné zapojení psychoterapie přináší u duševních obtíží významná zlepšení. To ukázala např. studie týmu prof. Řiháčka – psychoterapie přinesla výrazné zlepšení pro 69 % pacientů s klinicky závažnými úzkostmi a pro 51 % pacientů s klinicky závažnou depresí. (Řiháček et al., 2024).
Kontakt pro média: Andrea Brožová, tisková mluvčí ČAP, brozova@czap.cz, 721 150 737
Podívejte se na podrobnější informace: PSYcHOTERAPIE V ČR 2024