Jsme největší psychoterapeutickou asociací v ČR

s více než 1 700 členy.

Log in

vzdělávací akce

V této sekci se zobrazují všechny vzdělávací akce (Semináře/workshopy/konference), které považujeme pro naše členy i odbornou veřejnost za přínosné. Pokud máte zájem o zveřejnění vaší akce, podrobnosti najdete v tomto dokumentu.

Nadcházející akce

    • 01/09/2024
    • 05/01/2025
    • Praha

    • 15/09/2024
    • online platforma ZOOM
    EmotionAid® protokol byl navržen tak, aby nám pomohl naučit se snížit akutní stres a podpořit vlastní seberegulaci emocí a také poskytovat emocionální první pomoc ostatním pomocí jasných, jednoduchých a snadno použitelných nástrojů. 
    Tyto nástroje jsou výsledkem aktuálních poznatků v oblasti neurofyziologie a vycházejí ze somatických přístupů, zejména Somatic Experiencing™. EmotionAid® umožňuje efektivně vytvářet a posilovat naši psychickou odolnost při překonávání každodenních výzev a zmírňovat napětí během krizí a zvláště stresujících dob.
    Metodu využívají nyní pracovníci IZS a spolupracujících organizací v rámci pomoci lidem zasaženým válkou na Ukrajině nebo po událostech na FF UK.

    Výcvik je určen pro:
    - profesionály v oblasti duševního zdraví
    - učitele a pedagogické pracovníky, školní psychology
    - krizové interventy
    - záchranáře (policie, zdravotníci, hasiči)
    - pracovníky ve zdravotnictví

    O metodě více hovoří zakladatelka a lektorka Cathy Lawi v tomto videu https://emotionaid.com/index.php/helping-the-helpers/ .
    Pokud Vás program zaujal, máte možnost se přihlásit na https://emotionaid.cz/vycvikovy-kurz/ .
    Online program EmotionAid®, který povede Cathy Lawi spolu se Zlatou Koštejnovou a Terezou Koryntovou a asistentským týmem PROBÍHÁ NA PLATFORMĚ ZOOM.

    Během kurzu, který bude tlumočen do českého jazyka, obdržíte také celou baterii materiálů v ČJ.

    Výcvikový program obsahuje 30 hodin (z toho 24 hodin výcviku a 6 hodin supervize).
    Po absolvování celého Výcvikového kurzu se můžete přihlásit na navazující facilitátorský modul (12 hodin kurz a 3 hodiny supervize): www.emotionaid.cz

    INTRO k výcvikovému kurzu EmotionAid®, které se koná na platformě ZOOM 15.9. 17:00 - 19:30.
    INTRO je zdarma.
    REGISTRAČNÍ LINK NA INTRO:
    Plné proškolení v EmotionAid® společně s její autorkou Cathy Lawy (Izrael) v ČR je možné ve Výcvikovém kurzu 14.10.-15.10.2024  a 18.11.-19.11.2024.
    Jedná se výcvikový kurz, kde si osvojíte řadou cvičení a simulací s využitím didaktické sady nástrojů EmotionAid® pro specifické situace a témata, zejména pro téma stresu a únavy z pomáhání, téma hranic a kolektivního a transgeneračního traumatu a možnosti použití EA v práci s dětmi a skupinami. Součástí je teorie, praktické ulkázky, dema a videa. Dále cvičení v malých skupinkách a následná supervizní podpora.

    PŘIHLÁŠKA DO VÝCVIKU:
    Facilitátorská část pak bude navazovat 10.2.-11.2. 2025 a umožní absolventům předávat EA o oblastí, ve kterých se klienti a pracovníci setkávají s vysokou úrovní stresu (lékaři, učitelé, záchranáři, hasiči, armáda atd.)

    PŘIHLÁŠKA DO FACILITÁTORSKÉHO MODULU:
    • 19/09/2024
    • 21/09/2024
    • Praha, hotel Blue Orange

    Srdečně zveme na třídenní workshop Práce s traumatem u dětí s Maggie Kline (USA): Tento PlayShop je určen pro odborníky, kteří chtějí integrovat základní koncepty SE při práci s dětmi, a také pro ty, kteří chtějí prohloubit své porozumění práci s vnitřním dítětem u dospělých.

    Obsah workshopu:

    Model mapy odolnosti pro zmírnění symptomů a chování, jako jsou úzkost, deprese, ADHD, noční můry a agrese z běžných i mimořádných událostí.

    Jak naučit děti a dospívající regulovat svůj nervový systém skrze svou interocepci a také polyvagální teorii v praxi, tj. jak pracovat s ventrovagálním komplexem a jak jej zapojit do rámce „Osmi základů zdravé vazby“. Ukážeme si možnosti, jak pracovat s dětmi pomocí her, arteterapie, pohybu a dalších technik, které mají přímý vliv na neurobiologii dítěte.

    Workshop se bude konat v Praze, v hoteluBlue Orange , od čtvrtka do soboty vždy od 10.00 do 18.00 – tj. celkový rozsah je 24 hodin (45´).

    Workshop bude tlumočen z AJ do ČJ.

    Maggie Kline, která přijíždí do Prahy po 3 leté pauze, je již 40 let rodinná, párová a dětská terapeutka, má dlouholeté zkušenosti též jako učitelka, školní psycholožka, je senior trenérkou profesionálního výcviku Somatic Experiencing a jedním z hlavních členů týmu nadace Foundation of human Enrichment www.traumahealing.com.

    Spolu s Peterem Levinem je autorkou knih Trauma očima dítěte (Maitrea 2012) a Prevence traumatu u dětí (Maitrea, 2014). V nakladatelství Penguin Random House vyšla v roce 2020 její poslední kniha Brain-Changing Strategies to Trauma-Proof Our Schools https://www.penguinrandomhouse.com/.../brain-changing.../#

    Akce je schválena pro systém celoživotního vzdělávání klinických psychologů.

    Číslo akce: AKPČR/PHA/ŠA/112/2024
    Bodové hodnocení na základě Předpisu o celoživotním vzdělávání klinických psychologů: 12

    podrobnosti: https://somaticexperiencing.cz/

    kdy: 19. 9. 2024.-21. 9. 2024

    kde: Praha

    web: www.somaticexperiencing.czregistrace: https://somaticexperiencing.cz/registrace/

    kontakt: workshopmaggiekline@gmail.com


    • 19/09/2024
    • 18:00 - 20:00
    • Zoom
    Register

    Tento webináře bude zaměřen na terapeutickou práci s traumatem. V první části se zaměříme na základní obraz a dynamiku a odlišení traumatu a vybraných diagnostických jednotek (ADHD, PAS), krátce budou zmíněné vybrané nástroje vhodné pro terapeuty. Druhá část bude zaměřena kazuisticky a diskuzně.

    O lektorce:

    Markéta Hrdličková, klinická psycholožka, pracuje ve Fakultní Thomayerově nemocnici a v soukromé terapeutické praxi. Zaměřuje se na diagnostiku dětí, které byly vystaveny traumatickým zkušenostem a dále na terapii dospělých a rodin. Absolvovala výcvik v psychoanalytické psychoterapii, párové a rodinné psychoanalytické terapii, je frekventantkou výcviku v MBT. Dlouhodobě pracuje jako dobrovolník v Bílém kruhu bezpečí na pozici psychologa.


    • 24/09/2024
    • 18:00 - 19:30
    • Zoom
    Register

    Milé členky, milí členové,

    rádi bychom Vás pozvali na druhé setkání pracovní skupiny se zaměřením na Ekopsychoterapii, terapii v přírodě, práci s klienty v jiném než klasickém kontextu.

    Setkání je určeno nejen pro ty, kteří s klienty v přírodě pracují, kteří o práci v přírodě uvažují, kteří mají k dané oblasti setkání. Ekopsychoterapie, terapie v přírodě se stále intenzivněji vyjevuje a my se budeme zabývat tím, jak tuto modalitu terapeutického procesu uchopovat.

    Setkání bude trvat 90 minut. Do 20.9., prosím, dejte vědět, jaké z témat, která jsme zachytili během úvodním setkání, by stálo za to probrat více. Vaše podněty uvítáme na adrese : adam@terapiemezistromy.cz.

    Na setkání se na vás těší
    Adam Táborský
    Martin Jára
    Roksana Táborská




    • 24/09/2024
    • 18:00
    • Alfa pasáž, kavárna Etažér, Brno

    Milí kolegové,

    doufám, že jste o prázdninách dostatečně načerpali a obnovili svoje síly.

    Já jsem odpočívala i jsem využila prázdnin k intenzivnější supervizi svých videonahrávek. A tak i setkání, které jsem pro nás nachystala, může nést téma supervize. Co na supervizi oceňujete? Jak se díky ní posouvají Vaši klienti? Jak se vypořádáváte s tím, že dobrý kus fenomenologie chtíc nechtíc svému supervizorovi zatajíme a další popíšeme třeba nepřesně? A jaký rozdíl vnímáte mezi intervizí a supervizí?

    Těším se na diskusi, a to v úterý 24. září od 18h v Alfa pasáži v kavárně Etažér v Brně.

    Hlaste se mi zase na mail vavrova.katerina@centrum.cz do 22. září, ať mohu upravit rezervaci místa.


    • 26/09/2024
    • 09:00
    • 27/09/2024
    • 17:00
    • Pardubice, P-PINK, Jana Palacha 363, 530 02

    Zážitkový úvod do ACTu - prezenčně (akreditovaný AKP ČR 8 kredity pod č.j. AKP ČR-VČ/ŠA/009/2024 )

    Kdy: 26. – 27. 9. 2024 (čtvrtek a pátek) 9 – 17 hod

    Kde: Pardubice, P-PINK, Jana Palacha 363, 530 02

    Cena: 4200 Kč do 4.9.2024 (poté 4900 Kč)

    Tento kurz Vás provede teoretickými základy Terapie přijetí a odhodlání (ACT), stručně Vám vysvětlíme filosofické kořeny tohoto přístupu, a představíme vám množství praktických metod a technik, které si na sobě budete moci v rámci kurzu ihned vyzkoušet zážitkovou formou.

    Přihlásit se je možno přes tento rezervační systém.


    • 30/09/2024
    • Brno

    Posuneme dovednosti ve vedení rozhovoru podle potřeb každého účastníka. Nejde nám jen o metodu kladení otázek, dodržení struktury rozhovoru a respektování jeho fází. To je samozřejmost. Ukážeme si, jak do rozhovoru vstupuje naše osobnost, naše přesvědčení a soukromá logika, a toto sebepoznání použijeme jako prostředek k učení se. Získáte postupy a metody, které umožňují směřovat k porozumění a vhledu, motivovat klienta ke změně a hledat realistická řešení. Nabytá zkušenost vám umožní navázat vztah s klientem, získávat informace, směřovat k cíli a vidět výsledky společné práce.

    Akreditace MPSV

    Délka: 48 hodin

    Termín: 30.9.-2.10.+4.-6.11.2024 v Brně

    Cena: 10 800 Kč bez DPH

    Lektorky: PhDr. Miroslava Štěpánková, Ph.D., Mgr. Michaela Širůčková, Ph.D.

    Přihlášky: https://www.mansio.cz/nase-kurzy/ctyricetiosmihodinove-vycviky/trenink-ve-vedeni-rozhovoru/


    • 03/10/2024
    • 09:00 - 10:00
    • Zoom
    Register

    Milé členky, milí členové,

    srdečně vás zveme na diskuzní online setkání se členy výboru a odborné rady.

    Bude prostor na vaše otázky k jakékoliv oblasti činnosti ČAP i k vývoji situace se Zákonem o psychologických a psychoterapeutických službách.

    Je možné, že ne všechny vaše otázky týkající se zákona se budeme schopni ihned zodpovědět, ale všechny otázky a případné podněty sesbíráme a budeme se jim dále věnovat. 

    Za ČAP se těší

    Pavel Vítek a František Matuška


    • 07/10/2024
    • Penzionu Slunečnice, Brno-venkov

    Cílem výcviku je nabídnout školním psychologům a dalším, kteří se věnují školnímu poradenství, tolik potřebnou podporu, která jim umožní systematicky spolupracovat na proměně školy směrem k partnerskému a spolupracujícímu nastavení a tak spoluvytvářet prostředí umožňující zažívat pocit sounáležitosti. 

    Budeme rozvíjet všechny kompetence důležité pro práci v kontextu školního poradenství - vedení rozhovoru s dětmi, rodiči i učiteli, speciální techniky pro práci s jednotlivcem i se skupinou, práce s diagnostickými metodami, které umožňují identifikovat problematická místa bránící zdravému fungování školy, rozpoznat zdroje, silné stránky a potenciál. Naučíme se také, jak motivovat ke změně a podporovat v její realizaci, provázet procesem změny. Pozornost budeme věnovat i vytváření strategie pro podporu spolupráce uvnitř školy a zakotvení práce do ucelené metodiky práce v různých kontextech.

    Výcvik je zakotven v konstruktivistickém přístupu, na kterém staví individuální psychologie a systemika, ve kterých jsou vycvičené lektorky výcviku.

    Akreditace: bez akreditace

    Délka: 250 hodin (10 setkání)

    Termín: zahájení 7. října 204 v Penzionu Slunečnice, Brno-venkov

    Cena: 54 500 Kč bez DPH

    Lektorky: Mgr. Michaela Širůčková, Ph.D., Mgr. Alice Vašáková

    Přihlášky: https://www.mansio.cz/nase-kurzy/dlouhodobe-vycviky/skolni-individualni-psychologie-poradenstvi/


    • 07/10/2024
    • Brno

    Téma duševní pohody a vhodných podmínek pro psychosociální vývoj trans a nebinárních dětí a dospívajících se dostává do povědomí profesionálů pracujících s dospívajícími. Uvědomování si vlastní odlišnosti a otazníky ohledně místa ve společnosti může trans* a nebinární vést ke ztrátě odvahy, k vyhýbání se kontaktu se světem či s druhými a komplikovat začlenění do společnosti.

    Na kurzu Mgr. Magdaleny Valáškové nabídneme informace potřebné k porozumění potřebám dětí, rodiny a školy, naučíte se dítě provázet a podporovat v uvědomování a prozkoumávání genderové identity a současně rozvíjet v dalších kompetencích potřebných pro úspěšné začlenění do společnosti a naplnění potřeby sounáležitosti.

    Akreditace: MPSV v realizaci

    Délka: 16 hodin

    Termín: 7.-8.10.2024 v Brně

    Cena: 3 600,- Kč bez DPH

    Lektor: Mgr. Magdalena Valášková

    Přihlášky: https://www.mansio.cz/nase-kurzy/host-v-mansiu/podpora-trans-a-nebinarnich-deti-a-dospivajicich/


    • 09/10/2024
    • 18:00 - 20:30
    • Zoom
    Register

    Psychoterapeutická práce s klientem, který užívá psychofarmaka, přináší řadu otázek. 

    • Jsou léky návykové?
    • Mohou léky měnit to, jak klient komunikuje?
    • Kdy doporučit klienta k psychiatrovi a jak jej naopak podpořit při diskuzi nad vysazováním léků, či při odmítání léků?
    • Jak pracovat s klientem, který léky nadužívá?

    Budou nás zajímat vaše konkrétní otázky předem, zašleme Vám k tomu krátký dotazník.

    Dotazům a diskuzi bude také věnována podstatná část webináře. Každý přihlášený účastník dostane záznam webináře platný na 30 dní.

    O lektorovi:

    MUDr. Alena Večeřová - Procházková

    Psychiatrička s psychoterapeutickým výcvikem v integrativní psychoterapii a v biosyntetické psychoterapii, supervizorka, lektorka, ředitelka a odborná garantka Skálova Institutu, 27 let praxe.




    • 14/10/2024
    • Brno

    Pět tajemství pro spokojené děti: workshop pro profesionály pracující s rodiči nabízí způsob, jak podpořit rodiče v rozvoji jejich rodičovských dovedností, jak budovat a pečovat o vztah mezi rodičem a dítětem ve všech vývojových obdobích. Teoretický základ programu Pěti tajemství vychází z principů individuální psychologie Alfreda Adlera. Ústředními tématy, na která je zaměřena práce s rodiči, jsou budování pocitu sounáležitosti v rodině a význam podporujícího přístupu ve výchově, porozumění čtyřem cílům nevhodného chování u dětí, rodinné konstelace a interakce v rodině, práce s životním stylem a životními úkoly.  

    V kurzu Kim Lee Own se účastníci naučí, jak pracovat s rodiči v rámci individuální práce i ve skupině. Součástí je i metodika pro vedení rodičovských skupin věnovaných rozvoji rodičovských kompetenci. Metodiku pro práci s rodiči je možno využít jak u biologických, tak i pěstounských rodin.  

    Akreditace: bez akreditace

    Délka: 30 hodin

    Termín: 14.-17.10.2024 v Brně

    Lektor: Kim Lee Own, MA

    Přihlášky: https://www.mansio.cz/nase-kurzy/host-v-mansiu/kim-lee-own-metodika-prace-s-rodici


    • 16/10/2024
    • 11/12/2024
    • Psychosomatická klinika s.r.o. Patočkova 3/712, Praha 6

    Během 5 bloků (jeden blok trvá 3, 5 hodiny) bude účastníkům ve stručnosti představen model KBT a účastníci budou často sebezážitkovým způsobem seznámeni se vztahovým konceptem a hlavními metodami KBT, které se využívají v terapii lidí s různými úzkostnými potížemi (generalizovaná úzkostná porucha, panická porucha, agorafobie, sociální fobie, nadměrné obavy o zdraví, OCD) a úzkostně depresivními problémy. Jedná se o monitoring úzkostných stavů ve čtyřech modalitách (myšlenky, emoce, tělesné reakce, pozorovatelné chování), analýzu vyhýbavého nebo jinak problémového chování, metody jako kognitivní restrukturalizace, expozice (interoceptivní, v realitě, katastrofickému scénáři v představě), zklidňující dýchání do břicha, terapeutické dopisy, reskripce v imaginaci, nácvik konstruktivního sdělování kritiky. Během kurzu bude také představen koncept Terapie přijetí a odhodlání (ACT, III. vlna KBT), v rámci kterého si účastníci na sobě vyzkouší odstup od neužitečných kognic a silných emocí a zamyslí se na svými životními hodnotami. Účastníci kurzu obdrží informační materiály k jednotlivým metodám.

    Lektor: Mgr. Roman Pešek (www.kbt-pesek.cz)

    Kurz je určen pro lékaře, psychology, zdravotní sestry, sociální pracovníky, studenty psychologie, psychoterapie, sociální práce a další, pro které budou získané znalosti a dovednosti užitečné pro jejich profesní i osobní život.

    Podzimní termíny na rok 2024:

    Středa 16/10: 9,00 – 12,30

    Čtvrtek 31/10: 9,00 – 12,30

    Středa 13/11: 9,00 – 12,30

    Středa 27/11: 9,00 – 12,30

    Středa 11/12: 9,00 – 12,30

    Maximální počet účastníků pro osobní (face to face) účast ve skupině je 13. Rovněž je možná počtem neomezená účast v online režimu, v rámci kterého se účastníci kurzu připojí pomocí ZOOM nebo Google Meet, vidí na monitoru prezentaci, účastníky, kteří jsou fyzicky přítomni na skupině a další účastníky připojené online.

    Cena kurzu: 6000 Kč za všech 5, na sebe systematicky navazujících bloků, se zadávanými domácími cvičeními pro účastníky kurzu (cena je stejná pro osobní i online účast).

    Přihlášení: Přihlásit se můžete přes email do 12. 10. na klinika@psychosomatika.cz

    Zarezervujte si místo v kurzu přes systém Reservio. Můžete tak rovnou uhradit kurzovné. Fakturu Vám obratem vystavíme a na email zašleme hromadné informace pro účastníky!

    Místo: Psychosomatická klinika s.r.o. Patočkova 3/712, Praha 6 (tram č. 25, zastávka Park Maxe van der Stoela)

    • 17/10/2024
    • Eko farmy Bílý Mrak v Šachově

    Vážení kolegové,

    Na podzim 2024 otevíráme první běh postgraduálního programu párové terapie určeného pro absolventy psychoterapeutických výcviků, kteří již začali pracovat s páry nebo to mají v úmyslu. Postgraduál probíhá v průběhu jednoho roku (celkem pět třídenních setkání). Výhodou programu bude akreditace AKP pro klinické psychology. Výukové hodiny (celkem 75 hodin) budete tedy moci započítat do vašeho vzdělávání.

    Pokud vás problematika párové terapie oslovila a máte chuť se v tomto směru dále rozvíjet, více informací najdete zde.

    Lektoři: Darina Fialová a Tomáš Komárek

    • 17/10/2024
    • 18:00 - 20:00
    • Zoom
    Register

    Smrt blízkého zasáhne do procesu terapie od základu. Ať již máme s klientem navázán vztah, nebo začínáme. Vždy je truchlení milníkem, kdy je třeba se zastavit a zpomalit, neboť je třeba se nejdříve stabilizovat a vědět co se děje a až pak je možné se pustit do větších hloubek.

    Jak pracovat s tématem truchlení u klienta, který již chodí do individuální terapie? Na co se soustředit u klienta, který přichází do služby primárně kvůli ztrátě blízkého?

    Pro pracovníky v psychoterapeutické a psychologické oblasti nabízíme základní představení tématu truchlení v důsledku úmrtí blízkého člověka. Téma nahlídneme z hlediska akutního truchlení, základního psychologického poradenství a provázení procesem truchlení v delším časovém horizontu.

    Webináře vás provedou:

    Mgr. Sylvie Stretti, Ph.D. psychoterapeutka, která je v Poradně Vigvam ředitelkou a terapeuticky pracuje s dětskými i dospělými klienty.

    Mgr. Lucie Scheerová, psycholožka a biosyntetická psychoterapeutka, která pracuje v Poradně Vigvam převážně s dospělými klienty v rámci individuální terapie.


    • 31/10/2024
    • 18:00 - 20:00
    • Zoom
    Register

    Seminář se bude zaměřovat na to, proč by se praktikující psychoterapeuti neměli nechat odradit od odborného publikování a co jim může pomoci, aby je publikování bavilo a dařilo se jim.

    Pro mnohé psychoterapeuty spočívá poslední kontakt s odborným psaním v dokončení diplomové práce nebo kazuistiky při dokončení psychoterapeutického výcviku a později se písmem odborné debaty neúčastní. Což je škoda - odborná diskuse v recenzovaných periodicích patří mezi důležité formy rozvoje profese a je běžnou součástí kontinuálního vzdělávání a psychoterapeuti mohou sami svojí publikační aktivitou přispět k tomu, aby pro ně publikované odborné texty byly užitečné.

    Na příkladu odborného časopisu Psychoterapie ukážeme řadu příkladů publikovaných textů co se týče formy i obsahu, zdůrazníme důležité náležitosti připravovaného rukopisu a podíváme se na některé praktické tipy, které mohou pomoci strukturovat text a provést jím čtenáře.

    O lektorovi:

    Michal Čevelíček, Ph.D.

    Michal Čevelíček, Ph.D. je psycholog, působí na Katedře psychologie Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity jako odborný asistent a výzkumný pracovník. Více než 10 let se věnuje odbornému publikování na různá témata v oblasti psychoterapie v českých i zahraničních časopisech. Po stejnou dobu je členem redakční rady českého odborného časopisu Psychoterapie, který nyní vede jako šéfredaktor.
    • 05/11/2024
    • 19/11/2024
    • 2 sessions
    • Zoom
    Register

    Vracíme se k oblíbeným neurovědním tématům a tentokrát vám nabízíme dvoudílný webinář na téma neurodiverzity

    Lektor:

    MUDr. Mgr. Kristýna Drozdová, Ph.D.

    Vystudovala Lékařskou fakultu Univerzity Karlovy v Hradci Králové (všeobecné lékařství) a Filosofickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze (psychologie). Téměř 20 let pracovala v Psychiatrické nemocnici v Havlíčkův Brod. Nejdelší dobu se věnovala komplexní léčbě a rehabilitaci psychotických a afektivních poruch. Absolvovala výcvik v satiterapii, což je integrativní psychoterapeutický směr, kombinující na osobu zaměřený přístup, práci s prožíváním a postupy všímavosti (mindfulness).

    Je absolventkou výcviku v Terapii zaměřené na emoce (EFT), v moderním psychoterapeutickém směru integrujícím experienciální a na osobu zaměřený model, výcviku v EMDR a psychotraumatologii (Eye Movement Desensitization and Reprocessing). Je certifikovanou učitelkou metody všímavosti v rámci MBSR (Mindfulness Based Stress Reduction) a absolventkou výcviku MBCT (Mindfulness Based Cognitive Therapy). Ve své psychiatrické a psychoterapeutické se snaží propojovat různé postupy a přístupy tak, aby so nejlépe odpovídaly danému pacientovi či klientovi.

    Zajímá se o problematiku propojení psychoterapie, psychiatrické rehabilitace a využití neurovědných poznatků v praxi psychiatra a psychoterapeuta.





    • 07/11/2024
    • 09:00 - 10:00
    • Zoom
    Register

    Milé členky, milí členové,

    srdečně vás zveme na diskuzní online setkání se členy výboru a odborné rady.

    Bude prostor na vaše otázky k jakékoliv oblasti činnosti ČAP i k vývoji situace se Zákonem o psychologických a psychoterapeutických službách.

    Je možné, že ne všechny vaše otázky týkající se zákona se budeme schopni ihned zodpovědět, ale všechny otázky a případné podněty sesbíráme a budeme se jim dále věnovat. 

    Za ČAP se těší

    Jan Hesoun


    • 08/11/2024
    • 09/11/2024
    • Kongresové centrum Praha
    Moudrost soucitu, z.s. a iniciativa Body Mind Unity vás zvou na dvoudenní mezinárodní konferenci, na níž se čeští i zahraniční odborníci v pěti přednáškách a pěti prožitkových workshopech

    budou věnovat těmto tématům:

    - Jednota mysli, těla a emocí v terapii
    - Jak na uzdravování? Co je v psychoterapii opravdu účinné, co je hybatelem kýžené změny? Proč soucit, všímavost a práce s pamětí těla (s tělesným prožíváním v přítomném okamžiku)?
    - Terapie a poznatky moderní vědy
    - Soucit, všímavost a vědecké výzkumy
    - Proč je v uzdravování klíčové tělesné prožívání
    - Společné principy, postupy a úhly pohledu různých psychoterapeutických škol
    - Bio-psycho-socio-spirituální přístup v uzdravování
    - Terapeut a klient – bezpečný vztah
    - Společné principy nových psychosomatických směrů
    - Terapie, spiritualita a tradiční moudrost
    - Nebezpečí spirituálního bypassu

    Vystupující: 
    PhDr. Jan Benda, PhD (Česko)
    Mgr et. Mgr Kamila Němečková, PhD (Česko)
    Barbara Guevara, MA (Portugalsko)
    Rhoda Shuling, PhD & Marleen ter Avest, PhD (Nizozemsko)
    Kevin Young (Severní Irsko)

    Jazyk konference: čeština a angličtina, simultánní tlumočení oběma směry zajištěno

    Odborný garant: PhDr. Jan Benda, PhD

    Záměrem konference je 
    - Představit novější psychosomatické směry v psychoterapii a především demonstrovat jejich společné principy a přispět tak k lepšímu porozumění veřejnosti i ke vzájemnému respektu mezi profesionály z různých terapeutických škol. Konference představí tyto směry: Mindfulness Based Compassionate Therapy, Integrativní psychoterapie poučená všímavostí, Internal Family Systems (terapie systémů vnitřní rodiny), Somatic Experiencing, Sensorimotorická psychoterapie, Compassionate Inquiry, Psychospirituální terapie. 
    - Zprostředkovat návštěvníkům prožitek soucitu a bezpodmínečného přijetí v přítomném okamžiku, aby pocítili jejich léčivý potenciál
    - Také bychom rádi v řadách širší veřejnosti přispěli k posunu ve vnímání psychoterapie jakožto běžné součásti osobního rozvoje a růstu, procesu uzdravování a života v moderní společnosti vůbec.

    Konference by chtěla přispět k zodpovězení těchto otázek:
     • Proč je užitečné v psychoterapii pracovat i se somatickým prožíváním? Tedy všímat si v přítomném okamžiku tělesných vjemů, pocitů, emocí, prožívat v přítomném okamžiku potlačené emoce, pracovat v přítomném okamžiku se vzpomínkami uloženými v implicitní paměti těla (pak může docházet ke kýženému posunu ve vnímání sebe i světa, ke zvědomování nevědomých přesvědčení, k jejich korekci, k transformaci maladaptivních schémat, ke korektivní vztahové zkušenosti … a to je vše možné, jak dokazuje moderní věda, proto, že neuroplasticita mozku umožňuje tzv. rekonsolidaci paměti, překonfigurování mozkových synaptických obvodů i vytvoření nových)
     • Jak do toho zapadá soucit a všímavost? Jsou klíčové k tomu, abychom na sobě mohli pracovat – neboť čeho si nevšimneme a k čemu nejsme soucitní, s tím nelze pracovat či to transformovat.
     • Jak zásadní je k tomu pocit bezpečí a rovný vztah mezi terapeutem a klientem? Konference bude akcentovat význam terapeutického vztahu, který je rámován důvěrou, soucitem a bezpečím, aby klient mohl projít nepříjemnými a bolestivými pocity, a tak mohlo dojít k uvolnění a změně maladaptivních schémat, uvolnění emocí a transformaci podvědomých přesvědčení. 
     • Proč jsou důležité kvality terapeuta jako neustálá empatická přítomnost a naladění, nesoudící přijetí a soucit, čisté zrcadlení, absence agendy a v neposlední řadě jeho schopnost být přítomen svému vlastnímu prožívání. 

    Konference je určena (nejen) následujícím profesím: Psychoterapeuti, psychologové, pracovníci ve zdravotnictví, školství, fyzioterapeuti, pečovatelé, ale i zajímající se laici

    Akreditováno u Asociace klinických psychologů, hodnocení 10 bodů (19,33 výukových hodin)

    Podrobný program, registrace na https://www.bodymindunity.com/konference-podzim/
    Kontaktní osoba: Mgr. Markéta Černoušková, tel:  606 626 610, mail: info@moudrost-soucitu.cz
    Fakturační údaje:
    Moudrost soucitu, z. s.
    Sídlo: Škvorecká 2022, 250 82 Úvaly
    IČ: 19113366 · Identifikovaná osoba

    ______________________________________________________________
     Podrobný program:
    Pátek 8. listopadu 2024, 13:30 – 20:30
     13:30 – 13:45 Zahájení, úvod do tématu
    13:45 - 14:30 Přednáška: Mgr et. Mgr Kamila Němečková, PhD, Téma: psychologie, psychoterapie a moderní věda – proč je v terapii důležitá fyzická a emoční práce s tělem, soucitný a všímavý postoj a léčivé znovuprožití
    14:30 - 15:30 Přednáška: Barbara Guevara, MA, Téma: Neurobiologie traumatu, propojenost mysli a těla, význam somatické práce
    15:30 – 16:00 Přestávka
    16:00 - 17:00 Přednáška: Rhoda Shuling, PhD & Marleen ter Avest, PhD, Téma: Přehled výsledků výzkumů účinnosti všímavosti a soucitu v terapii a v životě, jejich význam, účinnost a vývoj v jejich využití
    17:00 - 18:00 Přednáška: PhDr. Jan Benda, PhD, Téma: Soucit a zraněné Já, rozvíjení soucitu se sebou, přijetí emoční bolesti jako předpoklad soucitu
    18:00 – 18:30 Přestávka
    18:30 - 19:30 Přednáška: Kevin Young, Téma: Soucit v naší praxi. Soucit ve smyslu pociťovaného vjemu, soucit v každodenním životě, v interakci s ostatními a ve vztahu k sobě
    19:30 - 20:30 Panelová diskuze přednášejících, prostor pro dotazy z publika
    20:30 – 21:15 Zakončení prvního dne

     Sobota 9. listopadu 2024, 9:30 – 20:30
     9:30 - 11:00 Workshop - Barbara Guevara, Téma: Systemické cvičení ke změně vědomí a pohybová praxe k procesu úzdravy
    11:00 - 11:15 Přestávka, somatická cvičení na uzemnění, zklidnění, vtělení, podporu pozornosti
    11:15 - 12:45 Workshop - Rhoda Shuling a Marleen ter Avest, Téma: Zkušenost soucitu – praxe a dotazování
    12:45 - 14:00 Obědová pauza, somatická cvičení na uzemnění, zklidnění, vtělení, podporu pozornosti
    14:00 - 15:30 Workshop - Jan Benda, Téma: Zraněné já a jak ho soucitně opečovávat – praktické techniky
    15:30 - 15:45 Přestávka, somatická cvičení na uzemnění, zklidnění, vtělení, podporu pozornosti a všímavosti
    15:45 - 17:15 Workshop - Kamila Němečková: Prožitkové techniky, základní archetypové existenciální témata lidství
    17:15 - 17:30 Přestávka, somatická cvičení na uzemnění, zklidnění, vtělení, podporu pozornosti a všímavosti
    17:30 - 20:00 Workshop - Kevin Young: Všímavé uvedení to těla – jak se ptát, co potřebujeme, 20:00 – 20:30 Ukončení konference
    • 05/12/2024
    • 09:00 - 10:00
    • Zoom
    Register

    Milé členky, milí členové,

    srdečně vás zveme na diskuzní online setkání se členy výboru a odborné rady.

    Bude prostor na vaše otázky k jakékoliv oblasti činnosti ČAP i k vývoji situace se Zákonem o psychologických a psychoterapeutických službách.

    Je možné, že ne všechny vaše otázky týkající se zákona se budeme schopni ihned zodpovědět, ale všechny otázky a případné podněty sesbíráme a budeme se jim dále věnovat. 

    Za ČAP se těší

    František Matuška


    • 19/01/2025
    • 23/03/2025
    • online

    Srdečně zveme na komplexní 9týdenní online kurz, který vás podpoří v rozjezdu a budování vlastní soukromé praxe (v režimu OSVČ). Tak, aby byla odpovědná, autentická, profitabilní a dlouhodobě udržitelná.


    Termín kurzu: 19.1. - 23.3. 2025


    Formát kurzu:

    Jedná se o online kurz, který kombinuje rozmanité formy práce tak, aby vás opravdu posunul na vaší cestě k soukromé praxi. Jeho součástí je:


      7 tematických živých setkání online (ZOOM). Na každém setkání v délce 3 hodiny vás vybavíme nezbytnými informacemi a provedeme tvorbou praktických výstupů (formulace vize, vydefinovaná cílová skupina, portfolio služeb, nastavení cen a stornopoplatků, podklady pro tvorbu webu, psychoterapeutický kontrakt apod.). Bude zde také prostor věnovat se vašim dotazům. Pokud se nebudete moci zúčastnit nebo se budete chtít k tématu vrátit, dostanete záznam. Zoomy se budou konat vždy v neděli od 17:00 hod. Přesné termíny naleznete v harmonogramu níže.

      Edukativní a podpůrné materiályDostanete od nás rozmanité informační texty, pracovní listy, check-listy apod., které vás podpoří v designování vaší praxe tak, aby respektovala vaše jedinečné potřeby a kontext. Všechny vám zůstanou i po skončení kurzu.

      Naše mentorské vedení a kolegiální podpora v uzavřené a moderované FB skupině. V tomto bezpečném a laskavém prostoru budeme dále rozpracovávat témata z kurzu, získáte zde odpovědi na své otázky i zpětnou vazbu na to, co vytvoříte. Budeme společně oslavovat vaše úspěchy i překonávat momenty "zaseknutí", které k podnikání přirozeně patří. 

      Dvě peer setkání. Ve dvou volných týdnech se můžete zúčastnit kolegiálního podpůrného setkání online. Bude jen na vás, čím je naplníte. 


        V kurzu vycházíme z Klíčových kompetencí evropského psychoterapeuta zpracovaných Evropskou asociací pro psychoterapii (EAP) a z etického kodexu České asociace pro psychoterapii. 


        Témata a harmonogram kurzu: ZDE


        Lektorky: Mgr. Barbara Ernest, PhDr. Lenka Šilerová, PhD. (členky ČAP, psychoterapeutky a supervizorky)


        Další informace o kurzu a o nás: www.proplujme.cz


        Cena: 9.400 Kč (možné rozložit do dvou splátek)


        Reference (jedná se o čtvrtý ročník kurzu, máme více než 200 absolventek*ů): https://www.proplujme.cz/reference/


        Přihlášení: https://www.proplujme.cz/prihlaska/


        Kontakt: info@proplujme.cz, 602 582 042 (Lenka Šilerová), 774 235 225 (Barbara Ernest)

        • 31/01/2025
        • 01/02/2025
        • Praha
        Register

        Zveme Vás na setkání se členy ČAP. Tématicky navazujeme na Etický den 2023 v Brně, protože věříme, že kultivace etické citlivosti a uvažování si zaslouží naší kontinuální pozornost i péči. 

        I proto jsme se rozhodli pro inovativní formát, kdy přípravnou fázi zahajujeme už teď -  má podobu tematických diskusí na online diskusním fóru Discourse. K diskutování jste zváni všichni, bez ohledu na to, zda se konference zúčastníte či ne (ale my doufáme, že ano!:-)). Konference tak bude vyvrcholením této naší společné práce. Těšit se můžete nejen na inspirativní přednášky, ale především na prostor klást si důležité otázky, společně hledat odpovědi a tříbit si tak své etické uvažování.

        Tato akce je také unikátní příležitostí setkat se jako společenství po šesti letech - přesně tolik let uběhlo od našeho posledního celokomunitního živého setkání.  

        Kudy dál? 

        • Přihlaste se na konferenci za nejvýhodnější cenu.

        • Prohlédněte si zatím navržená diskusní témata a registrujte se do diskuze

        • Už jste registrovaní do diskuze? Kdykoliv vstupovat do online fóra můžete zde

        • Pořád hledáme koordinátory*ky témat, uvítáme, pokud se stanete jedním z nich. Co tato role obnáší a jak se přihlásit se dočtete zde

        • Pokud chcete navrhnout vlastní téma k diskusi a stát se jeho koordinátorem*kou, pošlete nám prosím jeho název a krátkou anotaci na tuto adresu. 

        Těšíme se na vás v živých diskusích na fóru i osobně na konferenci! Pojďte je s námi spoluutvářet…

        Zdraví přípravný tým akce: 

        Milan Stiburek
        Petr Odstrčil
        Jiří Drahota
        Barbara Ernest
        Anna Stanislavová
        Jana Svačinová
        Kateřina Šafránková

      Partnerské organizace:

        

            

           

      Identifikační údaje:

      Česká asociace pro psychoterapii, z.s.

      Náměstí I.P. Pavlova 1785/3

      Praha 2, 120 00

      IČ: 70860122        

      Kontaktní údaje:

      Telefon: +420 774 050 413

      Email: info@czap.cz

      Bankovní spojení:

      Číslo účtu : 22332233 / 2010 


      © Česká asociace pro psychoterapii

      Powered by Wild Apricot Membership Software