Jsme největší psychoterapeutickou asociací v ČR s více než 1 700 členy. |
ČAP se zavázala směrem k EAP dodržovat etický kodex a vytvořit nástroje k jeho dodržování.
Etický kodex ČAP je závazný pro členy a členky ČAP. Ti jsou povinni se s etickým kodexem ČAP seznámit a dodržovat ho. Etický kodex ČAP byl schválen v roce 2001 a je pravidelně aktualizován.
ČAP akcentuje v otázkách dodržování etického kodexu především prevenci a kolegiální diskusi.
Vyřizování podnětů z oblasti etiky spadá do činnosti Etického kolegia ČAP, které je nezávislé na dalších orgánech ČAP. Etické kolegium je složeno z 8–12 řádných členů ČAP a je voleno výborem ČAP na čtyřleté funkční období.
ČAP je oprávněna postihnout člena, u něhož bylo shledáno porušení Etického kodexu ČAP, zejména:
a) napomenutím,
d) návrhem podaným výboru na vyloučení člena z ČAP.
Etické kolegium nevyřizuje podněty podané anonymně, telefonicky, nebo osobně. Výkonným orgánem ve věcech etiky je Výbor ČAP.ČAP při vyřizování podnětů dbá na rozvoj psychoterapie jako samostatné profese, přitom sleduje zájmy klientů a své jednání vede citlivě k zájmům dalších zúčastněných.
V případě, že jste v terapeutické péči člena ČAP (informaci lze ověřit v adresáři) a máte pochyby, zdali je psychoterapeutická péče poskytovaná v souladu s Etickým kodexem ČAP, můžete na mail etika@czap.cz vznést dotaz, nebo podnět.
Postup:
1. Do mailu popište váš dotaz nebo podnět. Prosíme neposílejte přílohy a neuvádějte jména třetích osob.
2. Uveďte jméno osoby (člena/členky ČAP), o kterou se jedná.
3. Uveďte svůj kontakt.
4. Pověřený člen ČAP vám neprodleně potvrdí přijetí mailu.
Etický panel vyhodnotí, zda členk/ka, na kterého je podán podnět, porušil zásady formulované v Etickém kodexu ČAP a v případě vážného pochybení tuto informaci předá výboru ČAP.
Etický panel ČAP nemá pravomoc vyšetřovat, zda informace uvedené v podnětu jsou porušením zákona. Toto přísluší pouze orgánům činným v trestním řízení (zde je návod jak postupovat při podání trestního oznámení) či jiným státním orgánům.