Jsme největší psychoterapeutickou asociací v ČR s více než 1 700 členy. |
Práce v oboruHledáte práci v oboru? Zajímavé pracovní příležitosti vhodné pro začínající i zkušené psychoterapeuty pravidelně zveřejňujeme. | diskuze o psychoterapiiPostavení psychoterapie v českém právním prostředí je již mnoho let nedostatečně vymezeno. Shromažďujeme podklady, odborné texty a jiné zdroje, kde můžete oborový dialog sledovat. |
Obracíte se na nás s dotazy na stanovisko ČAP k podmínkám kvalifikace praktikování psychoterapie napříč resorty a ke kvalifikaci psychoterapeutů a psychoterapeutek.
Psychoterapie je běžně klientům poskytována napříč resorty ve zdravotnictví, v sociálních službách, školství, v pedagogicko- psychologických poradnách, v rodinných poradnách, ve vězeňství, v adiktologických službách i živnostenských praxích.
Mimo resort zdravotnictví její poskytování není nijak legislativně upraveno, a tedy neexistuje formalizované oprávnění k výkonu psychoterapie v tomto prostoru. Lze tedy vycházet „pouze“ z občanského zákoníku v části Péče o zdraví. Nicméně tuto úpravu považujeme pro výkon psychoterapie za nedostatečnou, neboť kromě jiného neupravuje kvalifikaci psychoterapeuta. Cílem ČAP je zasadit se o konkrétnější legislativní úpravu výkonu psychoterapie tak, aby kvalifikace psychoterapeutů a odbornost poskytované péče byla garantována legislativou, a tím zajištěna ochrana příjemců psychoterapie.
Česká asociace pro psychoterapii je národní zastřešující organizací v Evropské asociaci pro psychoterapii (EAP) a řídí se jejími principy a Etickým kodexem. Členové ČAP musí splňovat základní podmínky kvalifikace profese psychoterapeuta (dlouhodobě za zaužívané a ověřené praxí), tj. příslušné pregraduální vzdělání – min. magisterský stupeň ve vyjmenovaných humanitních oborech, dále musí mít ukončený akreditovaný komplexní psychoterapeutický výcvik a průběžně dokládat daný počet hodin kontinuálního vzdělávání a supervize. Člen ČAP se při výkonu své profese zavazuje dodržovat Etický kodex EAP a samozřejmě platné legislativní normy ČR.
Takového profesionála považujeme za kompetentního a oprávněného k praktikování psychoterapie.
Neexistence obecné normy neznamená, že poskytování psychoterapie není v soukromém sektoru nijak upraveno. Protože psychoterapie je péče o zdraví (to není stejné jako zdravotní služba!), platí pro její poskytování příslušné paragrafy Občanského zákoníku. Stručně a výstižně je problematika shrnuta v textu o změnách v novém občanském zákoníku.