Jsme největší psychoterapeutickou asociací v ČR

s více než 1500 členy.

Log in

Dopis zasaženým tragickou událostí na FF UK

23/12/2023 11:27 | Anonymous

Vážení studenti / vážené studentky Filozofické fakulty Univerzity Karlovy,
vážení rodiče, příbuzní a přátelé, vážení pedagogové

dovolte mi jménem České asociace pro psychoterapii vyjádřit hluboký zármutek nad tím, co se stalo, čemu jste byli vystaveni a co nyní prožíváte. Podobně jako mnozí další profesionálové v oblasti duševního zdraví přemýšlíme, jak vás po vaší traumatické zkušenosti podpořit. 

Co teď
Berte vážně doporučení, abyste následující dny trávili v místě, kde se cítíte nejbezpečněji a s lidmi, se kterými je vám nejlépe. Představte si, že jste napadeni zákeřnou nemocí a zkrátka potřebujete péči blízkých. Fakt je, že jste prošli mimořádnou fyzickou a psychickou zátěží. Je třeba počítat s časem na regeneraci těla i ducha. Věřte spolu s námi, že tímto těžkým obdobím lze projít bez následků.

Co později
Mnozí lidé extrémní zážitky tohoto druhu jaksi mimovolně vstřebají. Jejich nitro se díky péči rodiny a blízkých postupně uklidní. A také se spustí všechny dobré návyky, jak obtížnou situaci zvládnout a vrátit se ke svému dřívějšímu životu. Pro málokoho ale bude snadné ocitnout se znovu v místech, která jsou s traumatem spojena. Je dobré být na to připraven a nedivit se pocitům a tělesným stavům, které běžně nezažíváte. Mohou se v příštích týdnech objevit jako reakce na zvuky, obrazy, vzpomínky. Jsme jako lidé takto evolučně nastaveni…

Mluvit, nebo nemluvit?
Mluvení není tak jednoduchá záležitost, jak se zdá. Zkuste sami pozorovat, zda vám mluvení o těžké události tělesně a pocitově ulevuje nebo spíše vzbuzuje chaos a paniku. Může se objevit obojí. V prvním případě mluvte s těmi, kteří to unesou. V tom druhém případě jasně řekněte svým blízkým, že na to zatím nemáte kapacitu. Čas mluvit, přijde později.

Nepříznivý vývoj
Bohužel se může stát, že osvědčené způsoby zvládání těžkých situací nezaberou. Někdo – a nedá se předpovědět, kdo – může cítit, že traumatická událost v něm/ní vyvolala stavy těla a mysli, které zneklidňují, jsou podivné a nesrozumitelné a vedou k poruchám spánku, příjímání potravy nebo sociálního života. Pokud se budete nacházet v chaosu delší dobu, zvažte podporu psychofarmak v kombinaci s psychoterapií. Lék ani psychoterapeutická pomoc neodstraní vzpomínky a zápisy do vašich těl a duší, ale mohou pomoci, aby se situace dále nezhoršovala. A mohou pomoci aby těžké období trvalo kratší dobu, a aby se restartoval přirozený proces regenerace.

Pozvání

Tento dopis je určen všem, jichž se událost 21.12. 2023 osobně dotkla. Myslíme nejen na studenty, kteří byli přímo na místě, ale na jejich rodiče a blízké, kteří si potřebují srovnat myšlenky a najít trpělivého, empatického a profesionálního posluchače.
Více než stovka psychoterapeutů České asociace pro psychoterapii v tomto seznamu je k dispozici pro  jednorázové či opakované konzultace.
Naše pozvání můžete využít zítra nebo taky za rok… A i kdybyste je nevyužili, vězte, že existují lidé, kteří dobře tuší, co prožíváte, a fandí vám.

V úctě
Jirka Drahota za ČAP


Partnerské organizace:

  

      

     

Identifikační údaje:

Česká asociace pro psychoterapii, z.s.

Náměstí I.P. Pavlova 1785/3

Praha 2, 120 00

IČ: 70860122        

Kontaktní údaje:

Telefon: +420 774 050 413

Email: info@czap.cz

Bankovní spojení:

Číslo účtu : 22332233 / 2010 


© Česká asociace pro psychoterapii

Powered by Wild Apricot Membership Software