Jsme největší psychoterapeutickou asociací v ČR

s více než 1500 členy.

Log in

Aktuality

  • 17/04/2022 18:35 | Anonymous

    Dne 17. 4. 2022 podepsali předseda České asociace pro psychoterapii PhDr. Jiří Drahota a předseda Unie psychologických asociací ČR PhDr. Michal Walter Memorandum o spolupráci s cílem zajistit samostatnost a rozvoj profesí psychologa a psychoterapeuta.

  • 08/04/2022 09:33 | Anonymous

    Dobrý den, 

    jmenuji se Klára Jonášová a pod vedením doc. Mgr. Tomáše Řiháčka, Ph.D. vedu výzkum, který bude součástí mé diplomové práce. Ráda bych Vás tímto požádala o spoluúčast na výzkumu vyplněním anonymního online dotazníku, který zabere přibližně 10-15 minut.


    Zabývám se adaptací dotazníku Cooper-Norcross Inventory of Preferences ve verzi pro terapeuta (C-NIP-T) do českého prostředí. Dotazník umožňuje měřit preferenci různých způsobů poskytování terapie (terapeutického stylu) a může sloužit například pro reflexi svého vlastního terapeutického stylu či ke zjišťování souladu mezi očekáváním klienta a terapeuta. 

    Kritéria zařazení do výzkumu zahrnují 

    • dokončené vysokoškolské vzdělání v humanitním oboru, 

    • alespoň započatý akreditovaný dlouhodobý psychoterapeutický výcvik a 

    • alespoň 100 hodin přímé terapeutické praxe. 

    Pokud nesplňujete některé z těchto kritérií, není tento výzkum určen pro Vás. 

    Dotazník najdete v následujícím odkaze:

    https://masaryk.eu.qualtrics.com/jfe/form/SV_3OvOQgKMDc8mO5o

    Pokud budete mít jakékoliv otázky, neváhejte mne kontaktovat na následujícím e-mailu: 450573@mail.muni.cz

    Předem velice děkuji za Vaši ochotu a Váš čas.

  • 04/03/2022 11:32 | Anonymous

    Dear EAP Board Members, dear Colleagues, dear friends,

    This is a message to EAP Board Members about our response to the invasion of Ukraine.  We are all sad, anxious and grieving about the events which are happening, and this heart breaking conflict is indeed a challenge for us all.  I spoke to Alexander Filts on the phone yesterday.  He is in the western part of Ukraine and he said that he is safe.  He said the spirit of the people of Ukraine is very strong.  I sent greetings and a message of support to him on behalf of EAP, and he was very grateful for this.

    The EAP Executive have produced a Statement to the Russian  Government.  This is based on the World Council for Psychotherapy Statement to the Russian Government and has an additional section in it because Russia and the Ukraine are both part of EAP.  With this Statement we can make a clear and united statement about our commitment to peaceful negotiation, dialogue and debate in conflict resolution and our condemnation of war and violence.  As Psychotherapists we are in a good position, even a privileged position, to remind people of the importance of resolving difficulties in a thoughtful and mutually respectful manner.  

    The proposal to adopt this Statement will be made at our Board Meeting next week, and so please read it carefully.  As you will see the Statement is translated into Russian, and I am grateful to Eugenijus for his work on this.  I told Alexander Filts about the Statement and he was very pleased with this support.  He will translate the Statement into Ukrainian, and then I can add his translation to the document.

    With warm wishes to you all, and I look forward to our meetings next week,

    President Patricia Hunt
    European Association for Psychotherapy
    Chair of EAP 30th Anniversary Congress

    One final point:
    EAP Headoffice has received two request for help from organisations connected with Ukraine.  I am sending them on to you so that you can read them and decide whether you wish to take any action.  This is entirely your own decision.

    Von: Кристина Принько <prinkokristina@gmail.com>
    Betreff: Psychotherapists of Ukraine
    Datum: 27. Februar 2022 um 19:15:17 MEZ
    An: eap.admin@europsyche.org, eap.headoffice@europsyche.org, info@europsyche.org

    Good evening! I am a psychotherapist from Ukraine. You know that war came to our home, so we want to help our country and ask for help from our colleagues and associations all over the world. We created a message and we will be very grateful if you could share it.
    Thank you!

    The video link:
    https://m.youtube.com/watch?v=y8Z9YsC10nI

    The message:

    Dear colleagues!
    These days, my beloved country is suffering a lot! We do not sleep at night - we listen to shrill sirens warning of the bombing. Every time we hear this sound, we grab our children in our arms and run to shelters that are not enough to cover everyone. During these three days, monstrous things were done - they bombed an orphanage and the hospitals, rockets attacked our homes, shot civilians. Our hearts break with pain, especially when countries do not respond to our requests for help.
    We ask you to contact all famous people, politicians, heads of large companies, opinion leaders, public organizations.
    Also it’s really important to disconnect all Russian banks from SWIFT!
    You can support Ukraine by urging your governments to:
    Call your MP to urge strong economic sanctions!
    Donate money to support the Ukrainian Army. You can transfer money to the following accounts:
    https://bank.gov.ua/.../natsionalniy-bank-vidkriv...
    https://savelife.in.ua/en/donate/
    At this time is so important that people from the whole the world do not let it continue. Like we always say - trauma is not only about being abused, trauma is being alone with it! That is what we experience now here in Ukraine
    Your support can save thousands of lives!!

    Warmly,
    Kristina Prinko


    Von: Anna Svetchnikov <anna@longwoodcare.org>
    Betreff: Becoming a Partner to support families in Ukraine
    Datum: 27. Februar 2022 um 02:00:35 MEZ
    An: eap.headoffice@europsyche.org

    Good evening Sonja - My name is Anna Svetchnikov and I am an Executive Director of a mental health organization in the USA. Originally, I was born in Kharkiv, Ukraine. Our organization  started a fund to support the mental health needs of families in Ukraine.
    In coordination with Longwood Care, the Voices of Children Foundation is seeking immediate and expanded support to the children and families immediately affected by the war and the ongoing conflict in Ukraine.

    You can make a difference by donating today to the combined efforts and missions to provide mental health and humanitarian aid to the victims of war in Ukraine 2022. With your help, we can drastically increase on-the-ground efforts to provide psychological and psychosocial support to children and families suffering from war operations.

    With the joint efforts of Longwood Care in the United States and direct coordination with The Voices of Children Foundation in Ukraine, we can help support millions of potential victims immediately with a long-term commitment.

    OUR OBJECTIVE: Quickly mobilize and expand access and availability of mental health services. We are currently working in various cities and towns along the frontline in Donetsk and Luhansk regions.

    OUR COMMITMENT: Every child and family who has suffered from the war in Ukraine must get psychological help. We are also engaged in advocating for expanding the children's rights protection system in the country.
    Thanks,
    Anna

    --
    Anna Svetchnikov
    Executive Director
     

  • 03/03/2022 20:40 | Anonymous

    Vážení a milí kolegové,                                                                                        
    včera se sešel výbor a odborná rada naší asociace.

    V souvislosti s Ukrajinou jsme si stanovili následující zásady.

    1. Podporovat státní centrální zprávu a být jí k dispozici jako asociace. Agendu péče o duševní zdraví dostalo na starosti ministerstvo zdravotnictví. Jsme s nimi v kontaktu.

    2. Nebudeme suplovat kolegy z krizových linek. Je jich dost a jsou to dobří profesionálové. Naše expertiza je v psychoterapeutické podpoře, v psychoterapeutických zkušenostech a v psychoterapeutickém přemýšlení.

    3. Angažovat se v podpoře místních komunit.

    Projekty ČAP  v procesu:


    1. Kolegové z Ukrajiny
    Jsme k kontaktu s ukrajinskou psychoterapeutickou asociací. Ta rozeslala svým členům naši informaci, že jsme připraveni jim pomoci s ubytováním, prací a financemi, ocitnou li se na území Čech.

    2. Projekt stálé Supervizní platformy.
    Oslovili jsme supervizory a trenéry s prosbou o vytvoření stálého supervizního prostoru (2 hodiny denně) pro odkládání,konzultace,vzájemné inspirace.

    3. Projekt KáPéZetka (Krabička Psychoterapeutické Záchrany)
    Požádali jsme kolegy ze zkušenostmi s tématy, jimiž jsme nyní obklopeni, aby se zamysleli nad tím, co je pro psychoterapeuty dobré si připomenout a přibalit si do mysli.
    První KáPeZetka proběhne 8.března 18-20 hodin s Danielou Vodáčkovou, spoluautorkou knihy „Krizová intervence“, následovat budou webináře s  Yvonou Luckou a Věrou Roubalovou.

    4. Pro bono.
    Brzy si budete moci upravit ve svém profilu nápis Pro Bono – který dá vědět, že ti kteří se angažují v pomoci nebo jsou postižení současnou situací se mohou na Vás bezplatně obrátit s prosbou o terapeutickou podporu nebo společné přemýšlení. Po vyčerpání této své kapacity jednoduše tuto zprávu opět zavřete.

    5. Kdo chcete posedět v kolegiální malé skupině a přemýšlet na otázkami...co můžeme?...co potřebujeme? A možná trochu posdílet, že je tyhle dva roky jsou fakt na ...tak přijďte v sobotu v šest na zúmí link.

    Srdečně
    za výbor a odbornou radu ČAP
    Jirka Drahota, Ondřej Pečený  a Anna Stanislavová – koordinační skupina Ukrajina

  • 27/02/2022 13:35 | Anonymous

    POMOC KLIENTŮM

    Pokud chcete podpořit klienty zasažené válkou, zatím se vyrýsovaly tyto varianty:

    Adresář ČAP

    Naši členové si mohou ve svém profilu zkontrolovat, zda vyplnili kolonku cizích jazyků v našem adresáři https://www.czap.cz/Foreign-therapists, protože tam odkazujeme cizojazyčné zájemce o psychoterapii.

    V seznamu můžete i zaškrtnout, zda jste ochotni nabídnout nějaké terapie zdarma (kolonka "Nabízím služby zdarma"), tento seznam se zobrazuje zde: https://www.czap.cz/Psychoterapie-zdarma

    Terapeutická linka Sluchátko

    zapojuje další psychoterapeuty do pomoci po telefonu, pokračuje ve stylu ČAPkové linky Anténa.

    Hledá terapeuty hovořící česky, ukrajinsky, rusky i anglicky. Linka spolupracuje s kraji a ministerstvy ČR a očekává nárůst počtu volajících klientů.

    Jak se přidat najdete na: https://www.linkasluchatko.cz/pridejte-se-k-nam/

    Seznam cizojazyčných terapeutů CPNG

    Seznam terapeutů hovořících cizími jazyky vytváří ve spolupráci s námi a dalšími asociacemi Česká psychologická aliance pro globální změny:

    https://www.cpng.cz/l/psychologicka-pomoc-ukrajine/#

    Největší poptávka je po ukrajinsky hovořících terapeutech.

    I na tento seznam budeme odkazovat klienty či organizace, které budou poptávat pomoc.

    Pokud se chcete přidat na seznam, napište nám SZ nebo na info@czap.cz. Jde čistě předávání kontaktů, další podmínky s klienty si domluvíte sami.

    Hlavu nad vodou Ukrajina

    Terapie.cz také tvoří seznam terapeutů schopných pomoci a to včetně organizačního propojení a možnosti financování těchto terapií z jejich fondu. Vše najdete zde:

    https://www.terapie.cz/hlavu-nad-vodou-ukrajina


    POMOC PRO TERAPEUTY

    Pracujeme na vytvoření supervizní platformy pro psychoterapeuty, předpokládáme spuštění v pondělí 7.3.

    Dále nabízíme společná setkání a webináře zdarma:

    Válka v našich pracovnách - setkání terapeutů, sdílení zkušeností a hledání možností pomoci

    KPZ pro psychoterapeuty za časů války - s Danielou Vodáčkovou

    KPZ pro psychoterapeuty za časů války - s Věrou Roubalovou

    Supervizní platforma pro psychoterapeuty - velký projekt pro každodenní sdílení a podporu

  • 24/02/2022 15:38 | Anonymous

    VÝZVA K POMOCI STUDENTŮM Z VÁLEČNÝCH ZEMÍ

    Ústav jazykové a odborné přípravy v Praze hledá urgentní terapeutickou pomoc / krizovou intervenci pro své studenty z Ukrajiny, Ruska i dalších zemí, ovlivněných rusko-ukrajinským válečným konfliktem.

    V ročním přípravném programu u nás studují mladí cizinci z různých zemí, ve velké míře z Ruska, Ukrajiny, Běloruska, Kazachstánu, ale i z ostatních zemí světa.

    V tento hrůzný okamžik mnozí naši studenti nemají kontakt se svými rodinami v zahraničí, mají strach a velké obavy z dalšího vývoje válečné situace. Přestože nemáme mezi studenty zatím žádné otevřené konflikty, společně sdílí třídy i koleje studenti ze všech zemí, které vstoupily do válečného konfliktu; je to velmi citlivé prostředí.

    Prosíme psychoterapeuty, hovořící rusky, případně ukrajinsky, ochotné poskytnout našim studentům krizovou intervenci a případně s námi navázat i další spolupráci, aby kontaktovali Mgr. Světlanu Kleisnerovou (svetlana.kleisnerova@ujop.cuni.cz, tel.: 778 475 551)

    Za případnou pomoc předem velice děkujeme!

    Mgr. Petra Landergott Kalvínská

    vedoucí studijního střediska Praha ÚJOP UK



  • 26/01/2022 14:46 | Anonymous

    Prohlédněte si Lednový zpravodaj se shrnutím dění v ČAP!

  • 03/01/2022 21:19 | Anonymous

    V Senátu PČR proběhl 14. prosince 2021 kulatý stůl o dostupnosti psychoterapeutické péčeVýbor ČAP pracuje na tom, aby byla psychoterapie samostatnou profesí. Toto je další krok, který nás přibližuje k tomuto cíli.

    Nedostatek psychoterapeutů by podle odborníků mohlo zlepšit snížení nároků na jejich zdravotnické vzdělání, které není potřebné ani jinde v Evropě. Stačit by mohla vysoká škola a pětiletý odborný kurz. Více informací naleznete v článku Deníku N

    Seznam účastníků:

    Za Progaudia a ČAP: MUDr. Kunertová Olga, MUDr. Matuška František, Mgr. Drahota Jiří, Mgr. Hájková Alena, Prof. Havrdová Kubala Eva, PhD., Ing. Krbcová Anna

    Klinická sekce: Dan Krejcar, Mgr. Michal Kostka, PhDr. Mgr. Lukáš Man, Mgr. Kateřina Krejcarová, MUDr. Ing. Petr Příhoda, PhDr. David Svoboda 

    Za Piráty, expert. mup. Duševní zdraví: Mgr. Svačina Gracián, Konečný Petr, DiS., Vítková Markétka, NUD, Mgr. Hudlička Pet

    Mimo psycho sektor: Ing. Strakoš Jan, MPO, Mgr. Klára Chábová, Výbor pro práva dítěte

  • 31/12/2021 19:54 | Anonymous

    Vážení a milí kolegové,
    v odplouvajícím roce se Česká asociace pro psychoterapii stala největším profesním společenstvím psychoterapeutů v Čechách a na Moravě. Evropská asociace pro psychoterapii jí také udělila status Národní akreditující asociace. V příštím roce pravděpodobně překročíme tisícovku členů. A toto číslo bude dále růst. Slovo psychoterapie častěji než dříve znělo ve veřejném prostoru. Také proto reprezentanti státu a jiných odborných společenství s námi jednali obvykle s respektem.  Mizely obavy kolegů v sociálních službách, školství, a jinde vyslovovat větu….“dělám psychoterapii a říkám tomu psychoterapie, protože to je psychoterapie.

       
    Čím dále jdeme, tím větší horizonty se vynořují. Dovolte mi se s Vámi podělit o pár otázek a myšlenek pátečního rána 31.prosince 2021, kdy na mě vyskočil článek o jezuitovi Ludvíkovi Ambrusterovi: „Bůh miluje smíšený les“

         Jak založit odolný smíšený les, ve kterém mají své místo všechny psychoterapeutické školy a kolegové s širokým pregraduálním vzděláním? Jak založit strukturu psychoterapeutické společnosti, aby obsahovala pojistky a vyvažující mechanizmy proti smrkové monokultuře náchylné ke kůrovcovému vyhubení? Jakpak sladit rostoucí asociaci, která zároveň vyžaduje strukturu, nároky na členy, jistou míru byrokracie, oddělující hranice, a zároveň udržet odlišné myšlenkové proudy, ideály, ke kterým se lze věrohodně vztahovat a demokratického diskusního ducha?  Mají naši členové zájem se podílet na jejím směřování a budování, a ergo máme mít podobu spíše pirátského pojetí demokracie a zásadní otázky řešit na digitálních fórech? Nebo je realistické zastupitelské pojetí, ve kterém členové zvolí svoji reprezentaci a rádi přenechají starosti a přemýšlení zvolenému výboru? Veřejný prostor by také rád viděl srozumitelný jednotný psychoterapeutický obal.  Jsme ochotní sdílet společnou tvář psychoterapie a naše individuální příchutě směrů ponechat do odborných diskusí? Mají vzdělávací instituty potřebu a zájem vytvářet společný psychoterapeutický proud?

        Pro budoucnost psychoterapie v Čechách pokládám za důležité, abychom se jednoznačně přihlásili k projektu Evropské asociace pro psychoterapii, který usiluje o srovnatelné standardy v celé EU. Abychom zpětně přehlédli a spočetli hodiny svého vzdělání, nechali si u svého mateřského institutu potvrdit oněch 1400 hodin, aby ČAP  vbrzku mohla jasným hlasem zvolat...“no samozřejmě, že všichni naši členové splňují evropské standardy.  Ba mnozí investovali 120 euros do Evropského certifikátu“ .

         Potřebujeme se učit soužít s medicínským a vědeckým paradigmatem, a zároveň neztratit pohled na jedinečný příběh klienta a zachovat životodárné inspirace z filozofie, sociální práce, pedagogiky, teologie, umění…. Potřebujeme podporovat výzkum, akademicky o psychoterapii publikující. Potřebujeme na jedné straně se jasně vymezovat k tomu, co rozhodně není psychoterapie a na druhé nenechat unést princeznu do klinické věže. Je třeba přátelským setkáváním s klinickými kolegy
    v každodennosti zmenšovat přecitlivělost a ostražitost mezi klinickým a neklinickým světem, která se v posledních letech vynořila a zároveň si nenechávat nasazovat psí hlavu od těch několika arogantních.

    Založíte někdo v roce 2022 regionální pobočky, které postupně vrostou do struktury asociace? 

    Vážení a milí kolegové,
    zdá se, že zakládat smíšený les je docela práce. Zároveň tím vytváříme zdravý luft pro psychoterapii, psychoterapeuty, studenty psychoterapie, klienty. A je to třeba porobit...a teď, jak vyslovit slovo společně, aby nebylo frází nebo představou další práce pro přepracovance. Nevím. Ale pro každého člena, který se ozval, jsme našli smysluplnou práci.

    Vše dobré v roce 2022
    za výbor České asociace pro psychoterapii
    Jirka Drahota

    P.S PF…. Naděje je jedním z pěti společných účinných faktorů v psychoterapii. Naděje - je název on line konference k 30.výročí EAP – 12. a 13. března 2022. Vystoupí na ní devadesátiletý Irving Yalom. www.eap-hope.at




  • 13/12/2021 14:44 | Deleted user

    Z důvodu administrativní zátěže přistoupil výbor ČAP s platností od 1. ledna 2022 k zavedení poplatku při žádosti o členství v ČAP ve výši 250 Kč. Administrativní poplatek se týká všech druhů členství včetně žádosti o individuální posouzení.

Partnerské organizace:

  

      

     

Identifikační údaje:

Česká asociace pro psychoterapii, z.s.

Náměstí I.P. Pavlova 1785/3

Praha 2, 120 00

IČ: 70860122        

Kontaktní údaje:

Telefon: +420 774 050 413

Email: info@czap.cz

Bankovní spojení:

Číslo účtu : 22332233 / 2010 


© Česká asociace pro psychoterapii

Powered by Wild Apricot Membership Software