Jsme největší psychoterapeutickou asociací v ČR

s více než 1500 členy.

Log in

Aktuality

<< First  < Prev   1   2   3   4   5   Next >  Last >> 
 • 21/03/2024 16:35 | Anonymous

  Předseda ČAP Jiří Drahota a členka výboru Dominika Čechová M.A. se minulý týden zúčastnili jednání European Association for Psychotherapy na Sigmund Freud PrivatUniversität Wien.

  Když se sejdou zástupci z více než 85 institutů a 43 evropských zemí, které EAP zastupuje, je to vždy zajímavé! Jsme poctěni, že společné úsilí o ukotvení psychoterapie v Evropě můžeme v Česku reprezentovat jako národní akreditační organizace  

  Z témat vybíráme:

  - workshop Spread too Wide? The Impasse and Challenge of the Metamodality of Psychotherapy od Dr Heward Wilkinson jehož další texty o propojování psychoterapie s filosofií, uměním a náboženstvím můžete nalézt https://lnkd.in/dpjsE_gx

  - v polském Leszně vznikla deklarace na podporu všech lidí dotčených válečnými a ozbrojenými konflikty a odborníků v oblasti péče o duševní zdraví, kteří poskytují v náročných situacích své služby. K deklaraci samozřejmě přistupujeme a brzy vás s konkrétními body seznámíme.

  - Dánská psychoterapeutická asociace (Dansk Psykoterapeutforening) rozvíjí program Applied research (v angličtině), který je vhodný pro terapeuty se zájmem pro výzkum, kteří pracují v soukromých praxích: https://lnkd.in/dqykWPmf

 • 23/12/2023 11:27 | Anonymous

  Vážení studenti / vážené studentky Filozofické fakulty Univerzity Karlovy,
  vážení rodiče, příbuzní a přátelé, vážení pedagogové

  dovolte mi jménem České asociace pro psychoterapii vyjádřit hluboký zármutek nad tím, co se stalo, čemu jste byli vystaveni a co nyní prožíváte. Podobně jako mnozí další profesionálové v oblasti duševního zdraví přemýšlíme, jak vás po vaší traumatické zkušenosti podpořit. 

  Co teď
  Berte vážně doporučení, abyste následující dny trávili v místě, kde se cítíte nejbezpečněji a s lidmi, se kterými je vám nejlépe. Představte si, že jste napadeni zákeřnou nemocí a zkrátka potřebujete péči blízkých. Fakt je, že jste prošli mimořádnou fyzickou a psychickou zátěží. Je třeba počítat s časem na regeneraci těla i ducha. Věřte spolu s námi, že tímto těžkým obdobím lze projít bez následků.

  Co později
  Mnozí lidé extrémní zážitky tohoto druhu jaksi mimovolně vstřebají. Jejich nitro se díky péči rodiny a blízkých postupně uklidní. A také se spustí všechny dobré návyky, jak obtížnou situaci zvládnout a vrátit se ke svému dřívějšímu životu. Pro málokoho ale bude snadné ocitnout se znovu v místech, která jsou s traumatem spojena. Je dobré být na to připraven a nedivit se pocitům a tělesným stavům, které běžně nezažíváte. Mohou se v příštích týdnech objevit jako reakce na zvuky, obrazy, vzpomínky. Jsme jako lidé takto evolučně nastaveni…

  Mluvit, nebo nemluvit?
  Mluvení není tak jednoduchá záležitost, jak se zdá. Zkuste sami pozorovat, zda vám mluvení o těžké události tělesně a pocitově ulevuje nebo spíše vzbuzuje chaos a paniku. Může se objevit obojí. V prvním případě mluvte s těmi, kteří to unesou. V tom druhém případě jasně řekněte svým blízkým, že na to zatím nemáte kapacitu. Čas mluvit, přijde později.

  Nepříznivý vývoj
  Bohužel se může stát, že osvědčené způsoby zvládání těžkých situací nezaberou. Někdo – a nedá se předpovědět, kdo – může cítit, že traumatická událost v něm/ní vyvolala stavy těla a mysli, které zneklidňují, jsou podivné a nesrozumitelné a vedou k poruchám spánku, příjímání potravy nebo sociálního života. Pokud se budete nacházet v chaosu delší dobu, zvažte podporu psychofarmak v kombinaci s psychoterapií. Lék ani psychoterapeutická pomoc neodstraní vzpomínky a zápisy do vašich těl a duší, ale mohou pomoci, aby se situace dále nezhoršovala. A mohou pomoci aby těžké období trvalo kratší dobu, a aby se restartoval přirozený proces regenerace.

  Pozvání

  Tento dopis je určen všem, jichž se událost 21.12. 2023 osobně dotkla. Myslíme nejen na studenty, kteří byli přímo na místě, ale na jejich rodiče a blízké, kteří si potřebují srovnat myšlenky a najít trpělivého, empatického a profesionálního posluchače.
  Více než stovka psychoterapeutů České asociace pro psychoterapii v tomto seznamu je k dispozici pro  jednorázové či opakované konzultace.
  Naše pozvání můžete využít zítra nebo taky za rok… A i kdybyste je nevyužili, vězte, že existují lidé, kteří dobře tuší, co prožíváte, a fandí vám.

  V úctě
  Jirka Drahota za ČAP


 • 21/12/2023 20:53 | Anonymous

  Vážení a milí kolegové,

  všichni jsme otřeseni touto událostí, všichni přemýšlíme, kde je naše místo, kde můžeme být k užitku.

  Zkušenosti z covidových a válečných šoků, nás vedou k zpomaleních prvních impulsů a přenechání prvních dnů a hodin lépe trénovaným krizovým interventům.

  Oslovili jsme instituce státu, které mají na starosti intervenční pomoc, oslovíme vedení Filosofické fakulty.

  Bude-li nějaká poptávka po našich službách již v těchto dnech, oslovíme také Vás a podobně jako v předchozích časech, vytvoříme skupinu psychoterapeutů k dispozici pro bono, pro všechny touto událostí zasažené.

  Jako covid a válka na Ukrajině i tato událost bude rezonovat životy našich klientů, a v mnohých dalších rozechvěje jejich staré tísně... a tam bude naše známé místo.

  A bezpochyby budeme spolupracovat na veškeré možné následné péči pro studenty Filosofické fakulty, kteří zažili, to, co by zažívat neměli.

  V úctě
  výbor a odborná rada ČAP

 • 21/12/2023 13:10 | Anonymous

  Přejeme klidné prožití vánočních svátků a posíláme dávku pravidelného zpravodajství o dění v psychoterapeutické obci.

  Zpravodaj

 • 06/12/2023 09:00 | Anonymous

  V pátek 24/11 proběhla v Brně jednodenní konference Etický den ČAP. Jednalo se o akci jak pro naše členky a členy, tak studenty, zájemce z oboru a všechny, které etika v psychoterapii zajímá.

  Příchozí přivítali a celým dnem svižně provázeli Eliska Remesova a Jan Maršálek  
  O etickém vývoji v ČAP a o novinkách, které zavádíme poreferovala členka výboru Dominika Čechová M.A.

  S praktickými radami, jak o etice přemýšlet a zavádět etické uvažování do každodenního života nás seznámil Matěj Horák.

  Dopolední blok svým odborným přemýšlením o etických přešlapech a výzvách nejen veřejného vystupování zakončil profesor Zbyněk Vybíral z Masarykovy University Brno.


  O odpolední praktickou část ve formě world café se postarala Barbara Ernest a připravila tak všem příchozím zážitkovou ochutnávku toho, jak živá etická témata v naší profesi jsou.

  Den jsme zakončili panelem o Kultivaci veřejného prostoru, kde se Jarmila Tolimatová, Milan Stiburek, Dan Wagner a Dominika Čechová M.A. s účastníky podělili o své myšlenky, jak můžeme jako terapeuti vystupovat na veřejnosti.

  Jak se vám líbí grafické zpracování dne, které nám zaznamenala Klára Keharová?

 • 01/12/2023 17:49 | Anonymous

  S lítostí sdílíme smutnou zprávu o odchodu našeho čestného člena, Jiřího Krombholze.


 • 13/11/2023 15:29 | Anonymous

  Zástupci výboru ČAP Dominika Čechová, M.A. a MUDr. František Matuška seznámili účastníky 34. česko-slovenské psychoterapeutické konference s programy zdravotních pojišťoven v oblasti preventivní péče o duševní zdraví. 

  Podrobnosti připravujeme.

  Prezentace je ke stažení zde.

 • 02/11/2023 20:02 | Anonymous

  Nové zprávy a informace o dění v České asociaci pro psychoterapii naleznete zde.

 • 19/09/2023 18:02 | Anonymous

  Server Seznam Zprávy publikoval v září několik článků popisujících způsob řešení podnětu podaného na jednoho z členů České asociace pro psychoterapii (ČAP) ohledně porušení etických pravidel psychoterapie.

  ČAP vyjadřuje lítost nad průtahy, které řešení tohoto konkrétního případu doprovázely. Jsou do jisté míry způsobeny charakterem organizace, jež je dobrovolným sdružením osob soukromoprávní povahy bez pravomoci zasahovat do práv a profesního postavení svých členů nad rámec stanov.

  Počáteční prodleva v komunikaci s autorkou podnětu byla způsobena technickým selháním. Komunikační procesy jsme proto přenastavili tak, aby se riziko ztráty e-mailových podnětů napříště minimalizovalo.

  Uvedeným podnětem se etický panel ČAP v souladu se stanovami asociace podrobně zabýval a vypracoval stanovisko pro výbor ČAP, který na svém pravidelném zářijovém setkání rozhodl o udělení adekvátního opatření a své rozhodnutí sdělil autorce podnětu i dotčenému psychoterapeutovi.

  S ohledem na zákonnou ochranu práv všech zainteresovaných osob se k uveřejněné kauze nebudeme konkrétněji vyjadřovat.

  Důvěra, bezpečí a dodržování etických pravidel jsou pro psychoterapeutický vztah a jeho léčivé a podpůrné účinky zásadní. ČAP se otázkou dodržování etických pravidel i povinností vyplývajících z členství v asociaci vždy zabývá a v odůvodněných případech se nevyhýbá  ani nejpřísnějšímu postihu, který má k dispozici, tedy vyloučení z asociace samé. 

  S ohledem na status ČAP coby dobrovolného spolku, však, bohužel, ani po vyloučení z asociace terapeutům nic nebrání, aby dál svou praxi provozovali. To je důvod, proč ČAP (spolu s Unií psychologických asociací ČR) intenzivně usiluje o legislativní zakotvení psychoterapeutické profese, které by podobné případy ošetřilo. Do doby, než se tak stane, se ČAP snaží, v rámci svých omezených možností, vyplňovat a suplovat existující legislativní prázdno.

  Kontakt pro média: Andrea Brožová,brozova@czap.cz, 721 150 737

  Česká asociace pro psychoterapii z. s. (ČAP)

  Asociace vznikla v roce 2001 jako profesní organizace sdružující psychoterapeuty*ky ze všech oblastí, kde se psychoterapie aplikuje. Cílem ČAP je pak vytvořit takové legislativní podmínky, ve kterých je psychoterapie jednoznačně definována a její příjemci a poskytovatelé mohou tak transparentně tyto služby užívat a poskytovat. K dnešnímu dni má asociace 1400 řádných či kandidátních členů*ek, což z ní dělá největší profesní organizaci sdružující psychoterapeuty*ky v ČR. Více na www.czap.cz  • 13/09/2023 14:21 | Anonymous

  Česká asociace pro psychoterapii vyjadřuje v souvislosti s reportáží Seznam zprávy ze dne 12/9/2023 souhlas s v článku uvedeným závěrem, že zde popsané jednání ze strany jakéhokoliv psychoterapeuta/psychoterapeutky lze posoudit jen jako závažné porušení etických zásad profese. Stejně tak je jistě třeba je posoudit jako důvod pro vyloučení psychoterapeuta/psychoterapeutky z asociace samé, a to principiálně pro hrubé porušení povinností vyplývajících z členství. S ohledem na zákonnou ochranu práv všech dotčených osob a dosud probíhající jednání orgánů asociace se k uveřejněné kauze nebudeme blíže vyjadřovat.

  Pro úplnost považujeme za nezbytné uvést, že Česká asociace pro psychoterapii je dobrovolným sdružením osob (korporace, spolek), tj. soukromoprávní subjekt, a nenáleží jí tedy ani pravomoc zasahovat do práv a profesního postavení svých členů nad rámec určený stanovami (stanovy = konsenzus členů asociace na pravidlech, dle kterých se sdružují), ani pravomoc vydávat obecně závazná (úřední) rozhodnutí nebo vydání takových rozhodnutí ovlivňovat. V tomto směru není jakákoliv záležitost projednáváním v rámci interních postupů asociace dotčena.

  Podpora poskytování profesionálních služeb a ochrana příjemců psychoterapie jsou základními pilíři činnosti asociace. Bez zákonného zakotvení jsou však opatření  mimo rámec asociace neefektivní. Proto Česká asociace pro psychoterapii dlouhodobě usiluje rovněž o komplexní legislativní ošetření poskytování psychoterapie, a to i vzhledem k rizikům plynoucím z možných pochybení při výkonu profese psychoterapeuta. V této souvislosti Česká asociace pro psychoterapii společně s Unií psychologických asociací ČR předložily začátkem září k širší odborné diskuzi a dalšímu projednávání návrh Zákona o psychologických a psychoterapeutických službách (k tomu blíže viz www.komorapap.cz).

  Výbor České asociace pro psychoterapii

<< First  < Prev   1   2   3   4   5   Next >  Last >> 

Partnerské organizace:

  

      

     

Identifikační údaje:

Česká asociace pro psychoterapii, z.s.

Náměstí I.P. Pavlova 1785/3

Praha 2, 120 00

IČ: 70860122        

Kontaktní údaje:

Telefon: +420 774 050 413

Email: info@czap.cz

Bankovní spojení:

Číslo účtu : 22332233 / 2010 


© Česká asociace pro psychoterapii

Powered by Wild Apricot Membership Software